Pohled na vegetariánství
Historie a původ
V zemi dříve zvané Bhárata varša ( po slavném králi Bharatovi ), dnešní Indie, existuje dodnes prastará velice pěkná, materielně i duchovně vyspělá Védská kultura. Obecně se preferuje vesnický ekologický způsob života. Města také, ale ne tak velká a ne destruktivní systémy odtržené od přirozeného přírodního prostředí. Na vesnici máte všechno. Zemědělce, truhláře, kováře, holiče, pastevce krav, výrobce oblečení, lékaře, učitele, přátele, rodinu, všichni a vše co je třeba tam je. Vesnice je úplně samostatný ekologický prvek.
Jak určitě víte, dodnes je v Indii kráva posvátná. Však to má svůj původ právě ve Védské kultuře. Ochrana krav je jednou z hlavních činností společenské třídy Vajšjů, nebo-li obchodníků, zemědělců a ochránců krav. Kráva je považována za matku. A matce se nesmí ublížit. Matka dává mléko, které je prvotní výživou dítěte. Kráva dává mléko celé lidské společnosti. které je velice cenou stravou lidí po celý život. Z mléka připravíte čerstvý sýr, máslo, ghí, jogurt, smetanu a stovky slaných i sladkých preparací.
V indii již po tisíce let lidé jedí vegetariánsky. Sílu a výživu získávají ze správných kombinací obilí, luštěniny, zeleniny, mléka, koření a ovoce. Čerstvý vzduch, čistá voda, poctivá práce. Žádné starosti navíc. Jednoduchý a požehnaný život. Čili už z materiálního pohledu je tento způsob obživy velice jednoduchý a radostný.
Žádné zabíjení. To není pěkná věc někoho zabít. Navíc Védská kultura je plně podložena filozofií a náboženstvím. Člověk rozvíjející vědomí Boha přirozeně nechce ublížit nikomu, ani mravenci, či mouše. Rozvíjením lásky k Bohu se srdce člověka začne roztékat ( měknout ) a rozvíjí se v něm soucit a neschopnost dopouštět se násilí vůči jakýmkoliv živým bytostem. Současně se schopností odpouštět a milosrdností, která se projevuje konáním skutečného dobra pro ostatní živé bytosti. Zde není prostor pro jakékoliv násilí.